Skip to content

236 John StHarrison, NJ 07029

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block9
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
24%
Improvement Value:$549,000
76%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,891+2.0%
2024$16,553+2.5%
2023$16,150-1.6%
2022$16,416+501.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

DeedBook 9504, Page 913NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9432, Page 522Recorded9/6/2019