Skip to content

316 John StHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block9
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
39%
Improvement Value:$270,800
61%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+2.0%
2024$10,157+2.5%
2023$9,910-1.6%
2022$10,073-22.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960