Skip to content

297 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block10001
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$665,000
56%
Improvement Value:$523,800
44%
Total Assessment$1,188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,546-0.6%
2024$26,712+40.1%
2023$19,068-0.4%
2022$19,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft1,480DeedBook 9904, Page 454Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft1,480DeedBook 9445, Page 262Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 9445, Page 262

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 8863, Page 56

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5059, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1983