Skip to content

169 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$1,095,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block10001
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,323
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,100
58%
Improvement Value:$337,600
42%
Total Assessment$802,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,924-0.6%
2024$18,037+40.1%
2023$12,875-0.4%
2022$12,923+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,095,000
Sq Ft1,323DeedBook 9633, Page 732Recorded1/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1877