Skip to content

159 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block10001
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,800
64%
Improvement Value:$281,100
36%
Total Assessment$778,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,393-0.6%
2024$17,502+40.1%
2023$12,494-0.4%
2022$12,540+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,323DeedBook 9519, Page 17Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5187, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1915