Skip to content

304 Pavonia Ave(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block10001
Lot43
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$808,100
89%
Total Assessment$908,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,278-0.6%
2024$20,405+40.1%
2023$14,566-0.4%
2022$14,620+42.6%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9045, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1900