Skip to content

38 W.Hamilton Pl.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block10002
Lot6
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0477
Description5S-B-D-10U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage477
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$257,300
72%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979-0.6%
2024$8,029+40.1%
2023$5,731-0.4%
2022$5,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft477DeedBook 9905, Page 390Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft477DeedBook 9664, Page 459Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6095, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1900