Skip to content

321 Eighth Street(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$606,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block10007
Lot12
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0736
Description3S&BT-B-4U-C(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,100
83%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,132-0.6%
2024$13,215+40.1%
2023$9,433-0.4%
2022$9,468+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$606,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 9398, Page 609Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$348,900
DeedBook 8798, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1887