Skip to content

299 Pavonia Ave.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block10008
Lot28
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC3049
Description3S-B-D-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,049
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,150,000
92%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,913-0.6%
2024$28,088+8.6%
2023$25,861-0.4%
2022$25,958+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft3,049DeedBook 9798, Page 164Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft3,049DeedBook 9518, Page 196Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 8201, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1890