Skip to content

116 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block12802
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,900
49%
Improvement Value:$695,400
51%
Total Assessment$1,358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,331-0.6%
2024$30,521+40.1%
2023$21,787-0.4%
2022$21,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft3,080DeedBook 9732, Page 794Recorded3/8/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5133, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1890