Skip to content

204 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 0021
Apartment

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 14, 1992

Property Information

Block10104
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
59%
Improvement Value:$361,300
41%
Total Assessment$881,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,679-0.6%
2024$19,803+40.1%
2023$14,136-0.4%
2022$14,189+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4559, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 0021