Skip to content

210 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block10104
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,000
46%
Improvement Value:$628,700
54%
Total Assessment$1,160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,918+2.8%
2024$25,209+40.1%
2023$17,995-0.4%
2022$18,063+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft2,464DeedBook 9829, Page 428Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9496, Page 654Recorded7/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1857