Skip to content

130 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 18, 1994

Property Information

Block10104
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
52%
Improvement Value:$528,500
48%
Total Assessment$1,094,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,440-0.6%
2024$24,593+40.1%
2023$17,556-0.4%
2022$17,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4718, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1880