Skip to content

212 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Owner
---
Last Sale Price
$2,325,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block10105
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
41%
Improvement Value:$940,000
59%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+40.1%
2023$25,664-0.4%
2022$25,760+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,325,000
Sq Ft2,484DeedBook 9887, Page 324Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$1,420,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 9057, Page 339Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5312, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1877