Skip to content

250 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$2,070,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block11205
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
46%
Improvement Value:$758,900
54%
Total Assessment$1,404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,371-0.6%
2024$31,568+40.1%
2023$22,535-0.4%
2022$22,619+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,070,000
Sq Ft2,429DeedBook 9678, Page 449Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

DeedBook 9221, Page 639Recorded7/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1870