Skip to content

138 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block10105
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,595
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,000
52%
Improvement Value:$592,700
48%
Total Assessment$1,234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,571-0.6%
2024$27,744+40.1%
2023$19,805-0.4%
2022$19,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft2,595DeedBook 9623, Page 214Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5550, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1887