Skip to content

157 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,670,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block14202
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,108
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
48%
Improvement Value:$813,600
52%
Total Assessment$1,569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,049-0.6%
2024$35,269+40.1%
2023$25,176-0.4%
2022$25,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,670,000

From:

To:

Sq Ft3,108DeedBook 9229, Page 484Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4365, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1890