Skip to content

94 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jan 13, 2009

Property Information

Block16402
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
38%
Improvement Value:$274,100
62%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928-0.6%
2024$9,990+40.1%
2023$7,131-0.4%
2022$7,158+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 8648, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1900