Skip to content

44 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block10303
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$235,400
54%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722-0.6%
2024$9,783+40.1%
2023$6,984-0.4%
2022$7,010+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 9223, Page 385Recorded7/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890