Skip to content

28 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block10203
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-F-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
48%
Improvement Value:$187,500
52%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117-0.6%
2024$8,168+40.1%
2023$5,831-0.4%
2022$5,852+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,280DeedBook 9689, Page 289Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3983, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900