Skip to content

16 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2003

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block10203
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,051
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
29%
Improvement Value:$422,400
71%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251-0.6%
2024$13,334+40.1%
2023$9,518-0.4%
2022$9,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 7322, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 2003