Skip to content

64 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2004

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 21, 2005

Property Information

Block10203
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,020
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
30%
Improvement Value:$406,800
70%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,902-0.6%
2024$12,983+40.1%
2023$9,268-0.4%
2022$9,303+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 7599, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 2004