Skip to content

82 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1955

Last Sale Date
Dec 22, 1988

Property Information

Block10203
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage616
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
77%
Improvement Value:$48,000
23%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689-0.6%
2024$4,719+40.1%
2023$3,368-0.4%
2022$3,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4071, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1955