Skip to content

81 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block10203
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
27%
Improvement Value:$428,300
73%
Total Assessment$590,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181-0.6%
2024$13,264+40.1%
2023$9,468-0.4%
2022$9,504+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7669, Page 75