Skip to content

69-71 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block10203
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description4+2S-B-10U-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
36%
Improvement Value:$549,400
64%
Total Assessment$864,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,302-0.6%
2024$19,423+40.1%
2023$13,865-0.4%
2022$13,917+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5931, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1900