Skip to content

32 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block10301
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-FB-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
56%
Improvement Value:$141,500
44%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179-0.6%
2024$7,224+40.1%
2023$5,157-0.4%
2022$5,176+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$825,000
Sq Ft1,196DeedBook 9705, Page 940Recorded10/26/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1900