Skip to content

46 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block10301
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G4
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,022
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
25%
Improvement Value:$646,500
75%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,315-0.6%
2024$19,437+40.1%
2023$13,875-0.4%
2022$13,927+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8782, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 2009