Skip to content

75 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block10301
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
24%
Improvement Value:$545,900
76%
Total Assessment$716,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,008-0.6%
2024$16,109+40.1%
2023$11,499-0.4%
2022$11,542+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000
DeedBook 9494, Page 599

Property Sale

SaleMulti
$745,000

From:

To:

DeedBook 9206, Page 337Recorded6/7/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1915