Skip to content

175 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block16102
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
31%
Improvement Value:$375,400
69%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096-0.6%
2024$12,172+40.1%
2023$8,689-0.4%
2022$8,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft3,236DeedBook 9757, Page 970Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$701,300

From:

To:

DeedBook 9299, Page 769Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

DeedBook 9136, Page 300Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$360,100
DeedBook 7873, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1910