Skip to content

317 Arlington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$17,750
Last Sale Date
Jan 12, 1976

Property Information

Block19603
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$149,600
60%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574-0.6%
2024$5,609+40.1%
2023$4,004-0.4%
2022$4,019+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$17,750
DeedBook 3201, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1895