Skip to content

11 Wales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 27, 2023

Property Information

Block10302
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$193,200
52%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334-0.6%
2024$8,386+40.1%
2023$5,986-0.4%
2022$6,009+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,326DeedBook 9771, Page 175Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 9771, Page 175

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5026, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1920