Skip to content

48 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block13302
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
64%
Improvement Value:$160,700
36%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957-0.6%
2024$10,019+40.1%
2023$7,152-0.4%
2022$7,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,280DeedBook 9469, Page 865Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

DeedBook 8230, Page 300Recorded6/8/2007

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 8230, Page 300

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7972, Page 151NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/12/2006

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4365, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1910