Skip to content

318 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block10401
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
16%
Improvement Value:$435,500
84%
Total Assessment$518,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569-0.6%
2024$11,642+40.1%
2023$8,310-0.4%
2022$8,341+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$311,100
DeedBook 8353, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 0001