Skip to content

41 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block10401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$453,300
69%
Total Assessment$653,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,588-0.6%
2024$14,680+40.1%
2023$10,479-0.4%
2022$10,518+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8006, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2006