Skip to content

50 Bryant Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1903

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block10401
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F-D-2U-
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
52%
Improvement Value:$177,200
48%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242-0.6%
2024$8,294+40.1%
2023$5,920-0.4%
2022$5,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7740, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1903