Skip to content

294 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block10401
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$265,400
60%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946-0.6%
2024$10,008+40.1%
2023$7,144-0.4%
2022$7,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8919, Page 493Recorded7/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1885