Skip to content

304 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2002

Last Sale Price
$24,250
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block10401
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,601
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
28%
Improvement Value:$474,300
72%
Total Assessment$654,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,611-0.6%
2024$14,702+40.1%
2023$10,495-0.4%
2022$10,534+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$24,250
DeedBook 5903, Page 208