Skip to content

18-22 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1963

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block10402
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description1S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
61%
Improvement Value:$252,100
39%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,606-0.6%
2024$14,698+40.1%
2023$10,492-0.4%
2022$10,531+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4916, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1963