Skip to content

23 Fox PlaceJersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 17, 1995

Property Information

Block10402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H-B-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,400
36%
Improvement Value:$364,500
64%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,726-0.6%
2024$12,806+40.1%
2023$9,141-0.4%
2022$9,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4862, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1920