Skip to content

999 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 3, 2009

Property Information

Block10402
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-B-MAIN BLDG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,600
68%
Improvement Value:$257,200
32%
Total Assessment$803,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,949-0.6%
2024$18,061+40.1%
2023$12,893-0.4%
2022$12,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8649, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1929