Skip to content

95 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block3302
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,701
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$310,200
62%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,169-0.6%
2024$11,239+40.1%
2023$8,023-0.4%
2022$8,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5951, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1990