Skip to content

24 Fox PlaceJersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Sep 3, 2008

Property Information

Block10403
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
49%
Improvement Value:$190,600
51%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276-0.6%
2024$8,327+40.1%
2023$5,944-0.4%
2022$5,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 8618, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1925