Skip to content

785 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Feb 12, 2010

Property Information

Block14905
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,869
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,400
60%
Improvement Value:$179,500
40%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979-0.6%
2024$10,042+40.1%
2023$7,168-0.4%
2022$7,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 8717, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1920