Skip to content

104 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block10603
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
57%
Improvement Value:$234,700
43%
Total Assessment$545,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,185-0.6%
2024$12,262+40.1%
2023$8,753-0.4%
2022$8,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 117Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7162, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1932