Skip to content

1039 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1912

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 18, 1997

Property Information

Block10404
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
44%
Improvement Value:$191,200
56%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-0.6%
2024$7,734+40.1%
2023$5,521-0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5189, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1912