Skip to content

58 Giles Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block10404
Lot29
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-4U-CONDO-G2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,023
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
9%
Improvement Value:$423,200
91%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,439-0.6%
2024$10,505+48.0%
2023$7,098-0.4%
2022$7,124+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft1,023DeedBook 9341, Page 393Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926