Skip to content

58 Giles Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block10404
Lot29
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-4U-CONDO-G2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
8%
Improvement Value:$534,100
92%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951-0.6%
2024$13,033+46.4%
2023$8,902-0.4%
2022$8,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,060DeedBook 9658, Page 332Recorded4/15/2022

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9305, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1926