Skip to content

92 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block10503
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$215,200
52%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271-0.6%
2024$9,330+40.1%
2023$6,660-0.4%
2022$6,685+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,728DeedBook 9630, Page 267Recorded1/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1932