Skip to content

44 Sherman Ave.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block4502
Lot2
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0848
Description6S-B-D-54U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$271,800
78%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744-0.6%
2024$7,793+40.1%
2023$5,563-0.4%
2022$5,583+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 9597, Page 220Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8836, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1980