Skip to content

50 Journal Sq. (39 Js)Jersey City, NJ 07306

Built 1927

Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block10601
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description8S-B-STEEL-O-HE

Assessment

Land Value:$142,100
7%
Improvement Value:$2,023,500
93%
Total Assessment$2,165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,358-0.6%
2024$48,661+40.1%
2023$34,736-0.4%
2022$34,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5481, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1927